Wrzesień to idealny miesiąc na podróże. Temperatura często jest taka sama jak latem, a w odwiedzanych przez nas miejscach nie ma już tylu turystów co w sezonie wakacyjnym.
Japonia – wizyta w kraju kwitnącej wiśni!
10 września 2019, 11:22
Japonia jest wyjątkowo oryginalnym celem podróży wybieranym przez coraz większą grupę Europejczyków. Wyjazd do tego miejsca jest wyjątkowym doświadczeniem, podczas którego mieszkańcy Starego Kontynentu mogą zetknąć się z całkowicie odmiennym stylem życia oraz kulturą, która zadziwia ich na każdym kroku.
Sprawdź co trzeba zobaczyć podczas pobytu w tym rejonie, aby dobrze poznać niezwykły świat Japończyków.
Japonia jest krajem wyspiarskim położonym w zachodniej części Oceanu Spokojnego. Składa się z około siedmiu tysięcy wysp i wysepek, których łączna powierzchnia jest prawie taka sama jak teren zajmowany przez Polskę. Większą część obszaru lądowego tego państwa tworzą cztery największe wyspy: Hokkaido, Honsiu, Sikoku oraz Kiusiu. Patrząc na mapę świata bardzo łatwo jest odnaleźć Japonię. Jest ona wyjątkowo wąskim krajem, który swoim kształtem przypomina łuk wygięty w stronę kontynentu azjatyckiego. Ze względu na górzyste ukształtowanie terenu ojczyzna Japończyków wyróżnia się także dużą gęstością zaludnienia, a najwięcej ludzi mieszka w stolicy, czyli w Tokio.
Jakie japońskie atrakcje czekają na turystów?
Wyjazd do Japonii może okazać się podróżą życia. Wystarczy, że przed wyruszeniem z domu przygotuje się listę atrakcji turystycznych, które koniecznie należy tam zobaczyć. W takim zestawieniu powinny znaleźć się przede wszystkim następujące miejsca:
- Shibuya – nie brakuje tam całej masy sklepów, punktów usługowych, reklam i tysiąca ludzi poruszających się po najbardziej ruchliwym skrzyżowaniu na świecie.
- Shinjuku Gyoen – ten tokijski park jest wprost stworzony do odpoczynku i relaksu oraz podziwiania kwitnących wiśni.
- Harajuku – jeśli chce się na własne oczy zobaczy japońską młodzież ubraną w najmodniejsze, niekiedy oryginalne stroje, warto zajrzeć do tej dzielnicy.
- Government Building – na dachu siedziby rządu znajdują się darmowe punkty widokowe, z którym obserwować można zapierającą dech w piersiach panoramę.
- Pałac Cesarski – to siedziba japońskiego cesarza, jednak zwiedzać można ją tylko przez dwa dni w roku – 23 grudnia i 2 stycznia.
- Okinawa Churaumi Aquarium – podziwiać można tam podwodny świat prezentujący cechy typowe dla mórz wszystkich stref klimatycznych.
- Pałac i Świątynie Kioto – to tradycyjne miejsce jest także dzielnicą, w której spotkać można gejsze.
- Fudżi – prawdziwa turystyczna mekka będąca najwyższym szczytem tego kraju.
- Świątynia Asakusa – najczęściej odwiedzane przez turystów miejsce kultu w Tokio, wokół niej można zaopatrzyć się w całą masę pamiątek.
- Pola ryżowe Senmaida – dużą część Japonii stanowią pola, na których uprawia się ryż, które przy okazji funkcji użytkowej jaką pełnią, są także wyjątkowo urokliwe.
Tego na pewno nie wiesz o Japonii!
- Na Japońskich ulicach nie znajdziesz koszy na śmieci, mimo to nie ma tam problemów z zaśmiecaniem miejsc publicznych. Zwykle w sklepach ustawione są pojemniki, do których można wrzucać odpady.
- Podróż do tego kraju jest naprawdę bezpieczna, a wszystko dlatego, że Japonia cechuje się jednym z najniższych na świecie wskaźników przestępczości.
- Przed wyjazdem do Japonii warto nauczyć się kilku słów po japońsku i zabrać ze sobą słownik, ponieważ z mieszkańcami tamtych rejonów zwykle nie można dogadać się po angielsku.
- Cechą charakterystyczną dla restauracyjnych witryn są półmiski pełne sztucznego jedzenia. Dzięki temu nawet, jeśli nie wiesz co oznacza nazwa konkretnego dania wskazanego w menu, możesz sprawdzić jak ono wygląda.
- Poruszanie się po Japonii taksówkami jest bardzo drogie. Jeśli chce się zaoszczędzić, warto korzystać ze świetnie funkcjonującej komunikacji miejskiej, w szczególności z kilkunastu sieci tokijskiego metra.
- Dobrze jest przyswoić sobie także kilka typowych, japońskich zwyczajów. Jednym z nich jest chociażby ściąganie obuwia przed wejściem do świątyni lub innego podobnego obiektu. Dużą uwagę należy ponadto przywiązywać do mowy ciała i gestów, które często mogą być źle zrozumiane przez Japończyków.
- Ciekawostką może być fakt, że mieszkańcy Japonii, mimo swojego upodobania do nowoczesnych technologii rzadko korzystają z kart płatniczych. O wiele bardziej preferują płacenie gotówką i jest to najbardziej pożądana forma zapłaty.
- W Japonii niemal na każdym kroku można natknąć się na automaty z żywnością, napojami i sprzętem elektronicznym różnego typu. Pozwala to robić zakupy przez całą dobę.
- Przechadzając się po tym kraju niech nie zdziwią Cię maski na twarzach Japończyków. Ta nacja wyjątkowo upodobała sobie dbałość o higienę, zdrowie i ochronę przed zarazkami.
- Dla obywateli Japonii praca jest największą wartością. Są oni niezwykle ambitni, oddani swojemu miejscu pracy i spragnieni odniesienia sukcesu zawodowego. Niestety taki pracoholizm sprawia, że co roku wiele tysięcy osób po prostu umiera z przepracowania.
Kiedy jechać do Japonii?
Japonia wygląda najpiękniej, gdy podziwiać można kwitnące wiśnie. Aby natrafić na ten moment najlepiej jest wyruszyć w podróż na przełomie marca i kwietnia. W tym czasie nie tylko będzie można cieszyć się przyjemną pogodą sprzyjającą zwiedzaniu, ale również zrobić całą masę pięknych fotografii na tle niepowtarzalnych widoków. Trzeba jednak pamiętać, że hanami, czyli zwyczaj zachwycania się urodą kwiatów wiśni, przyciąga wielu turystów. Planując podróż właśnie w tym okresie, warto z wyprzedzeniem zarezerwować miejsce w hotelu. Japonia prezentuje się atrakcyjnie także jesienią, czyli w październiku i listopadzie. Miłośnicy białego szaleństwa powinni natomiast przybyć tam zimą, kiedy największą popularnością cieszą się japońskie kurorty narciarskie. Dobrze jest zapamiętać, że czas, w trakcie którego w Polsce są wakacje nie sprzyja wyjazdom do Japonii. W czerwcu i lipcu panuje tam pora deszczowa, a osoby wrażliwe na wysoką wilgotność na pewno nie będą czuły się wtedy komfortowo.