Koszula z krótkim rękawem. Szczyt obciachu czy dopuszczalna konwencja?
24 kwietnia 2018, 09:49
Temat na pozór oczywisty, jednak budzący wśród stylowych mężczyzn wiele ożywionych dyskusji. Zasadnicze zagadnienie sprowadza się do prostego pytania: czy to dobrze wygląda i w ogóle czy mężczyźnie z klasą wypada ją nosić?
Nie ma chyba innej części męskiej garderoby, która tak bardzo definiuje styl mężczyzny. Koszula męska jest tym bez czego nie sposób sobie wyobrazić współczesnego świata mody męskiej.
Pierwsza wzmianka o koszuli męskiej pochodzi ze świata starożytnego. Jej fragmenty zostały odnalezione w egipskim grobowcu przez egiptologa Sir Flindersa Petrie w 1913 roku. Wykonana była z włókien lnianych i pochodzi z około 3500 p.n.e. Zatem już w IV wieku przed naszą erą koszula męska była ważnym elementem męskiej garderoby, co świadczy o tym że pomimo upływu kilku tysięcy lat, przetrwała w niewiele zmienionym kształcie do czasów współczesnych i z pewnością pozostanie wyznacznikiem dobrego stylu w modzie męskiej.
Przez całe średniowiecze i renesans koszule uznawano za element bielizny, co w istocie przenikło do współczesnych czasów, gdzie podczas bardzo formalnych uroczystości, takich jak kolacja w stylu black-tie, wesele czy wyścigi konne Royal Ascot, nadal wymaga się od dżentelmena aby ten nie zdejmował marynarki i odkrywał całej koszuli; szczególnie w obecności kobiet. Niektórzy porównują to do przyjścia do biura w samych bokserkach.
Ówczesne koszule nie posiadały guzików i zakładano je przez głowę, a z uwagi na ich wysoki koszt postrzegane były jako symbol wysokiego statusu społecznego. Około 1871 roku koszula męska przybrała znany nam dzisiaj kształt. Pojawiły się jako element stały, guziki. Oznaką prestiżu było noszenie wówczas koszul w kolorze białym, co miało oznaczać nieskazitelny wygląd. Mniej więcej w tym czasie powstało określenie "pracownik umysłowy", oznaczające kogoś, kto był na tyle bogaty, że utrzymywał czysty, szanowany wygląd i nie angażował się w brudną pracę ręczną, która mogłaby zabrudzić czystą białą koszulę.
Natomiast, pierwsze medialne wzmianki o koszuli w wersji z krótkim rękawem pochodzą z początku XX stulecia kiedy to rozsławili ją gracze w tenisa i golfa.
Dlaczego koszula z krótkim rękawem wzbudza tak wiele kontrowersji, podczas gdy koszulki polo są bardzo popularne, T-shirty „młodzieńcze”, natomiast klasyczne koszule z długim rękawem „inteligentne”. Najczęściej kojarzona z wujkiem z wesela, co w połączeniu ze źle dobranym krawatem, może oznaczać tylko jedno… modową porażkę i szczyt obciachu. Niektórzy z Was pamiętają pewnie sceny z filmów takich jak Falling Down, w którym Michael Douglas ukazuje się na szklanym ekranie w takim to właśnie outficie, podobnych uciech dostarczali nam także Sean Connery w kolejnych seriach przygód agenta 007.
fot. https://inews.co.uk/culture/film/falling-down-25-michael-douglas/
Pamiętajmy o jednej rzeczy. Z krótkim rękawem - nie oznacza niemodna. Osobiście uważam, że nie zawsze to co modne musi być eleganckie, bo te pojęcia nie są tożsame. Jestem jednak zdecydowanym zwolennikiem noszenia podczas upalnych dni koszul z podwiniętym do łokcia długim rękawem. Z drugiej strony doceniam kunszt światowych projektantów tworzących kolekcje ich krótkich wersji. Paul Smith, Prada, Bottega Veneta i Alexander McQueen lansują wręcz w swoich letnich propozycjach krótki rękaw w koszuli męskiej. Po latach nieobecności, koszule męskie z krótkim rękawem od kilku sezonów przeżywają swój renesans i stanowią ofertę kolekcji najbardziej rozpoznawalnych marek modowych na świecie (wspominany wcześniej Alexander McQueen, Yves Saint Laurent, czy Raf Simons)
Ich powrót spowodowany jest z pewnością obecnym zachwytem modą męską lat 50-tych i 60-tych XX wieku, kiedy to stylizacje te przenikały do świadomości społeczności męskiej m.in. dzięki kultowym kreacjom gwiazd pop kultury. To w nich pokazywali się na ekranie m.in. Elvis Presley i Marlon Brando.
fot. //realscreen.com/2018/01/12/elvis-presley-garry-shandling-docs-highlight-hbo-slate/
fot. Pinterest
Koszule te są przyjemne w noszeniu, przewiewne, „bardziej grzeczne” niż klasyczne koszulki polo czy luźne T-shirty, bywają stylowe, ale czy są eleganckie? Moim zdaniem koszula z krótkim rękawem nie powinna być oceniana pod tym kątem. Z założenia jest to rodzaj koszuli na nieformalne okazje i letni czas. Nie została stworzona z myślą o wytwornych stylizacjach. Jej założenie nie musi oznaczać modowego faux paus, jednak powinno być poparte starannością w wyborze okazji oraz sposobu jej noszenia. Dlatego zakładając ten rodzaj koszuli należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, a mianowicie:
1. Nosimy ją wyłącznie w ciepłe, letnie, wakacyjne dni, przy bardzo nieformalnych okazjach i nie zapinamy jej na ostatni pod szyją guzik, ponieważ traci wówczas swój luźny charakter;
2. Przede wszystkim nie nosimy jej do marynarki , a tym bardziej do garnituru. Takie połączenie będzie zawsze w złym guście.
3. Nie zakładamy do niej krawatu. Takie połączenie z założenia luźnej stylizacji z elementem formalnym jest nie do pogodzenia z klasyką męskiej elegancji. Krawat zarezerwowany jest wyłącznie dla koszul z długim rękawem, odpowiednim do niego kołnierzem i stanowi jej uzupełnienie;
fot. https://www.wykop.pl/tag/wpisy/wesele/archiwum/2016-06/
4. Nosimy ją zwykle wyciągniętą na zewnątrz, przez co podkreślamy jej nieformalne przeznaczenie i nie narażamy się na kpiny kolegów;
5. Rękawy koszuli nie powinny wykraczać poza łokieć, natomiast powinny przykrywać biceps;
fot. https://www.tchibo.pl/meska-koszula-z-krotkim-rekawem-niebieska-w-paski-p400006393.html
6. Unikamy zbyt szerokiego rękawa typu „ łopocząca flaga na wietrze”, jak również zbyt ciasnego – sprawiającego wrażenie niewygodnego i upinającego przedramię;
7. Koszula z krótkim rękawem może być ozdobiona ciekawym, letnim i nieformalnym wzorem (słynne koszule hawajskie) oraz powinna być wykonana z przewiewnego, lekkiego materiału (len, bawełna) zob. foto poniżej:
fot. //www.lifestyle.banzaj.pl/galeria/hawajska_koszula_3-galdok-91165-908455-jpg.html
Jako potwierdzenie tezy, że koszula z krótkim rękawem nie musi oznaczać szczytu obciachu, mogą posłużyć stylizacje współczesnych, znanych mężczyzn, od czasu do czasu widywanych w koszulach z krótkim rękawem:
fot. Splash News
fot. www.popsugar.com
fot. //modernaatl.xyz/
Powtórzyć należy, że jest to ten element męskiej garderoby który musi zostać dobrany szczególnie starannie, aby nasza stylizacja nie przybrała groteskowego charakteru. Zdaniem redakcji w garniturach.pl nic tak jednak nie dodaje mężczyźnie stylu, jak klasyka, i jesteśmy zdecydowanymi zwolennikami noszenia w upalne dni, koszul z długim rękawem, starannie zawiniętym do łokcia lub nieco poniżej. Taka stylizacja pozwala zachować elegancki wygląd bez względu na temperaturę, a przy okazji poprawia komfort i samopoczucie mężczyzny.
Planujesz zakup klasycznej koszuli z długim rękawem? Skorzystaj z platformy Bonusway,: kup koszule w dowolnym sklepie dostępnym na platformie, np. w Zalando czy Answear, a po zakupach - część wydanych pieniędzy po prostu wróci do Ciebie! By korzystać z bonusów zaloguj się przez ten link - przygotowany specjalnie dla czytelników portalu wgarniturach.pl Udanych zakupów!
fot. http://www.italianman.pl
fot. //wpina.pl/pin/11417
fot. Pinterest
Źródła:
https://lucafaloni.com/blogs/news/history-of-the-shirt
https://www.ft.com/content/6298de3a-c190-11e3-b95f-00144feabdc0