Jose, nastolatek, który udowadnia, że wegańska dieta to nie tylko liście i trochę owoców! Jego Instagram wygląda… pysznie!
Najpopularniejsi współcześni polscy pisarze!
27 listopada 2019, 09:00
Jak podają publikowane corocznie rankingi czytelnictwa, Polacy niezbyt często sięgają po książki. Jest jednak grupa zagorzałych fanów literatury, którzy swój wolny czas lubią spędzać przy wciągającej lekturze. Wśród autorów najbardziej poczytnych książek nie brakuje mężczyzn – sprawdź jacy polscy pisarze cieszą się obecnie największą popularnością!
Polscy pisarze, których książki warto znać
Półki księgarni i bibliotek pełne są książek o przeróżnej tematyce. Znaleźć można tam literaturę piękną, obyczajową lub podróżniczą, jak również publicystykę, powieści historyczne i przygodowe, czy też romanse, fantastykę, kryminały, biografie oraz thrillery psychologiczne. Wśród autorów tych dzieł nie brakuje Panów, którzy tworzą prawdziwe bestsellery uwielbiane przez czytelników w całym kraju, a nawet poza jego granicami. Przekonaj się, że polscy pisarze odgrywają znaczącą rolę w nie tylko w rodzimej, lecz i europejskiej branży literackiej. Dowiedz się, które z napisanych przez nich książek warto przeczytać w pierwszej kolejności.
Remigiusz Mróz, jeden z najbardziej lubianych i jednocześnie najpłodniejszych współczesnych literatów w Polsce czyta namiętnie. W jednym z wywiadów powiedział, że jego ulubionym pisarzem jest Stephen King, który nauczył go pisania. Ceni też Skandynawów, takich jak Jo Nesbø, Stieg Larsson czy Håkan Nesser, jak również brytyjskich twórców thrillerów, Jeffreya Archera czy Kena Folletta.
Remigiusz Mróz
Na czele tego zestawienia nie mógł znaleźć się nikt inny jak Remigiusz Mróz, który pośród nieco bardziej wnikliwych czytelników znany jest również jako Ove Løgmansbø. Autor mimo swojego młodego wieku ma już na swoim koncie niemal 40 książek, z których każda może poszczycić się mianem bestsellera. Z Mrozem po prostu nie można się nudzić – w jego twórczości wyróżnia się bowiem przeróżne gatunki literackie: thrillery, science fiction, powieści historyczne oraz kryminały. Ten popularny autor z wykształcenia jest prawnikiem, posiada nawet stopień naukowy doktora, jednak całe swoje życie postanowił poświęcić pisaniu. I wychodzi mu to naprawdę dobrze, o czym świadczy posiadana przez niego rzesza fanów oraz liczne nagrody, które uzyskuje. Targi książki oraz spotkania autorskie z jego udziałem za każdym razem przyciągają prawdziwe tłumy. Jeśli jeszcze nie miałeś okazji przeczytać żadnej książki Mroza rozpocznij od „Behawiorysty”, serii z Joanną Chyłką lub cyklu z komisarzem Forstem.
Serial kryminalny w reżyserii Łukasza Palkowskiego z Magdaleną Cielecką w roli tytułowej Chyłki. Remigiusz Mróz na ekranie.
Max Czornyj
Podczas poszukiwań ciekawej lektury na długie jesienne i zimowe wieczory warto zwrócić uwagę również na Maxa Czornyja. To kolejny prawnik, któremu pisanie sprawia podobną radość jak zagłębianie się w obowiązujące przepisy normatywne. Czornyj zadebiutował w 2017 roku powieścią „Grzech” rozpoczynającą cykl thrillerów o komisarzu Eryku Deryle. Inne jego książki, które przypadły do gustu recenzentom i czytelnikom, to na przykład : „Rzeźnik”, „Najszczęśliwsza” oraz „Ślepiec”.
Jakub Małecki
Kolejnym autorem, którego po prostu należy poznać jest Jakub Małecki. Na początkowym etapie swojej kariery pisał w nurcie fantastycznym, a przykładami tego są powieści: „Błędy”, „Przemytnik cudu”, „Zaksięgowani” oraz „Dżozef”. Obecnie oscyluje w granicach literatury obyczajowej, a historie które prezentuje w swoich książkach oraz opowiadaniach publikowanych w czasopismach, zawsze chwytają za serce i skłaniają do refleksji. Największą popularnością wśród jego czytelników cieszą się: „Horyzont”, „Historie podniebne”, „Nikt nie idzie”, „Rdza”, „Ślady” oraz „Dygot”. Małecki współpracuje z Wydawnictwem SQN również jako tłumacz z języka angielskiego, przetłumaczył między innymi biografię Mika Tysona. Dokonania tego autora doceniają krytycy literaccy, w wyniku czego otrzymał on wiele prestiżowych nagród, wśród których najważniejsze to Nagroda Literacka „Magazynu Literackiego Książki”, czy Nagroda Literacka im. Jerzego Żuławskiego. Warto również wskazać, że na początku 2017 roku Jakub Małecki został laureatem stypendium Młoda Polska, które przyznawane jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zygmunt Miłoszewski
Nie sposób nie wspomnieć także o Zygmuncie Miłoszewskim, czyli popularnym autorze powieści o tematyce kryminalno-sensacyjnej. Zasłynął on przede wszystkim dzięki swojej trylogii o prokuratorze Teodorze Szackim, na którą składają się książki: „Uwikłanie”, „Ziarno prawdy” i „Gniew”. Oprócz tego Miłoszewski napisał powieść „Domofon”, czy „Jak zawsze” oraz wiele opowiadań publikowanych w antologiach. Co ciekawe, autor ma na swoim koncie również baśń dla najmłodszych czytelników. Wszystkie jego książki odniosły sukces w Polsce, a dzięki przetłumaczeniu na języki obce, z ich treścią mogli zapoznać się również mieszkańcy Francji, Niemiec, Włoch, Hiszpanii czy krajów anglojęzycznych. W dorobku Miłoszewskiego znajduje się również wiele wyróżnień, między innymi: Nagroda Wielkiego Kalibru, Bestseller Empiku oraz Paszport „Polityki”. Wiele jego książek spodobało reżyserom, który przygotowali ich filmowe adaptacje. się reżyserom, który przygotowali ich filmowe adaptacje.
Świetna kinowa adaptacja Borysa Lankosza książki "Ziarno prawdy". Gwiazdorska obsada (w roli prokuratora Teodora Szackiego Robert Więckiewicz), trzymająca w napięciu akcja i niezwykły nastrój.
Wojciech Chmielarz
Wojciech Chmielarz to znany polski pisarz uhonorowany w 2015 roku Nagrodą Wielkiego Kalibru, a w 2019 roku nagrodą „Złoty pocisk”. Jako dziennikarz publikować w „Polityce”, „Pulsie Biznesu” i „Nowej Fantastyce”. Na polskiej scenie literackiej zasłynął jako twórca cyklu z Jakubem Mortką, autor tak zwanej serii gliwickiej oraz książek „Królowa głodu”, czy „Rana”. Każdy fan kryminałów powinien zapoznać się z jego bogatą twórczością, szczególnie, że na podstawie jego powieści „Żmijowisko” powstał serial dla telewizji Canal+.
Przeczytaj wywiad z damą polskiej literatury kryminalnej. Katarzyna Bonda: Kiedy kogoś szanujesz, ubierasz się elegancko!
Foto: Freepik.com