Trencz na wiosnę - zawsze modny!
03 kwietnia 2018, 09:12
Pomimo swej długoletniej historii, trencz nie wychodzi z mody. Jest zawsze klasyczny i elegancki. Jego początki sięgają 1856 roku, w którym angielski sukiennik z hrabstwa Hampshire - THOMAS BURBERRY, w wieku zaledwie 21 lat zajął się produkcją odzieży wierzchniej, odpowiedniej do zmiennej, deszczowej i mglistej pogody. I tak w 1879 została wynaleziona gabardyna - innowacyjna tkanina, oddychająca i odporna na warunki atmosferyczne. Zrewolucjonizowała odzież przeciwdeszczową - która do tej pory była zazwyczaj ciężka i niewygodna w noszeniu. Włókno używane do wyrobu tej tkaniny jest tradycyjnie wełną, lecz może to też być włókno bawełniane, syntetyczne, bądź mieszanka wymienionych włókien. Odzież z tej tkaniny była noszona przez polarników (np. przez Roalda Amundsena podczas zdobywania bieguna południowego w 1911 oraz sir Ernesta Shackletona podczas wyprawy transantarktycznej 1914–1916) i himalaistów (np. przez George'a Mallory'ego podczas próby zdobycia Mount Everestu w 1924 r.)
Później w kombinezony z tego materiału zaopatrzyli się także lotnicy, którzy jako pierwsi przelecieli nad Oceanem Atlantyckim. Pierwszy sklep Burberry (Thomas Burberry & Sons) otworzył w 1891r. na londyńskim West Endzie przy Haymarket 30 . To właśnie tam zaczęto sprzedawać niezawodne i niemal niezniszczalne płaszcze zwane Tielocken, pierwowzór dzisiejszych trenczy.
Przeciwnicy w/w historii powstania trencza uważają, że za jego powstaniem stoi wcześniej londyńska marka Aquascutum, która tworzyła płaszcze dla brytyjskiej armii słynące ze swojej wytrzymałości i nieprzemakalności.
Tak czy inaczej, idea powstania trenczu była jednak daleka od modowych trendów. Trencz (ang. okop) powstał jako alternatywa dla ciężkich płaszczy noszonych przez żołnierzy brytyjskich i francuskich podczas pierwszej wojny światowej. Thomas Burberry w 1901r. przedłożył projekt płaszcza w biurze Ministerstwa Wojny Wielkiej Brytanii. Od tej pory Trencz stał się elementem ubioru w armii brytyjskiej wśród oficerów oraz Starszych Chorążych Sztabowych. Nie był raczej noszony przez żołnierzy niższych stopniem.
W czasie I wojny światowej zmodyfikowano konstrukcję trenczu, aby obejmował szelki i pierścienie typu D-ring, zaczepy metalowe przy bocznych kieszeniach w kształcie litery D, pierwotnie przeznaczone do transportu ręcznych granatów. Paski naramienne (pagony) służyły do mocowania epoletów lub innych insygniów. Klasyczny trencz to dwurzędowy płaszcz z 10 guzikami, wykonany z brązowej, czarnej, khaki lub beżowej tkaniny o długości do kolan lub nieco krótszy, patka umieszczona w tylnej części kołnierza, która po przepięciu do przodu uszczelnia szyję, ale najważniejszą cechą charakterystyczną jest oczywiście pas z klamrą. Nosili je Humphrey Bogart w „Casablance” i Peter Sellers w „ Różowej Panterze”
Obecnie trencz noszony jest przez mężczyzn ceniących ponadczasowość, elegancję i wygodę. Jest niezbędnym elementem męskiej garderoby, więc jeśli nie masz go w swojej szafie - koniecznie ją uzupełnij.
Polecam zakupy przez platformę Bonusway, gdzie kupując w sklepach takich jak Zalando Lounge, NA-KD, Answear - część wydanych pieniędzy po prostu wraca do Ciebie! By korzystać z bonusów zaloguj się przez ten link - przygotowany specjalnie dla czytelników portalu wgarniturach.pl Udanych zakupów!
fot. trencz Reserved
fot. Trencz Aquascutum
fot. Płaszcz Burberry
fot. Prochowiec KIOMI
fot. Płaszcz Bytom
Źródło:
https://uk.burberry.com/our-history/
https://www.aquascutum.com/trench-coat
Jolanta Kwaśniewska: Lekcja stylu dla mężczyzn, wydawnictwo Pascal, Bielsko-Biała, 2010, str. 95-96