Zielonym szlakiem. Malownicza i fotogeniczna Toskania
13 lipca 2018, 08:59
Okolice prowincji Sieny - miasteczka Pienza i Monticchiello. To tutaj od czasów Renesansu najwięksi artyści świata przybywali rozwijać swoje zdolności artystyczne i uczyć się malarstwa. Od wieków organizowane są tutaj warsztaty malarstwa i fotografii. Największe nazwiska światowego kina, operatorzy filmowi, scenarzyści, reżyserzy w malowniczym regionie toskańskiej scenerii od najdalszych lat szukają kinematograficznych inspiracji. Region Val d’Orcia jest szczególnie wyjątkowy. Trudno wyobrazić sobie coś fotograficznie piękniejszego. Ta wyjątkowość przejawia się głównie w architektonicznym krajobrazie regionu, który rozpościera się wzdłuż murów Pienzy i rzeki Val d’Orcia.
Historyczne centrum Pienzy wpisane zostało na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Do najważniejszych zabytków miasta zalicza się XV-wieczną zbudowaną w miejscu wcześniejszego kościoła romańskiego, Palazzo Piccolomini - renesansowy pałac rodu Piccolominich zbudowany na podstawie projektu Bernardo Rossellino, który wzorował się na florenckim pałacu Rucellai, Palazzo Borgia - pałac wybudowany przez kardynała Rodriga Borgię, w którego wnętrzu obecnie mieści się Museo Diocesano, leżący na obrzeżach miasta XI-wieczny kościół Pieve di Corsignano.
Aleksandra Seghi w książce ,,Słodkie pieczone kasztany. Toskańskie opowieści ze smakiem”, pisząc o Toskanii, zachwyca się jej naturalną scenerią:
Toskania to jeden wielki park. Różnej wielkości wzgórza, które zmieniają barwy w zależności od pory roku, są tak malownicze, że można na nie patrzeć godzinami. Ciągnące się kilometrami pola usłane słonecznikami lub kwitnącymi makami potęgują wrażenie wszechobecnego ogrodu.
To poniekąd krótka recenzja samego Piazza del Campo w Sienie, który jest sercem Toskanii, uznawanym za najpiękniejszy średniowieczny plac na świecie. Z lotu ptaka Piazza del Campo wygląda jak część przekrojonej pomarańczy. Tutaj tradycja nierozerwalnie łączy się z historią i cywilizacją. Coroczną atrakcją miasta są gonitwy końskie ,,Palio di Siena”, które odbywają się od 2 lipca do 6 sierpnia, nieustannie od XIII wieku.
Urokowi Piazza del Campo towarzyszą architektoniczne gotyckie relikty - pałac Palazzo Pubblico z wieżą Torre del Mangia i kapliczką Cappella di Piazza, budowaną w latach 1297-1310 i Fontanna Fonte Gaia – dzieło Jacopa di Pietro z lat 1409-1419.
Stworzyli ją najwięksi artyści, to oni tchnęli w nią ducha, piękno, dumę. Jest jak żywe muzeum, w którym każdy kąt, każda fasada, każda uliczka stanowią dzieło sztuki najwyższych lotów. Zachwyca, onieśmiela i denerwuje, gdy trzeba przeciskać się pośród tłumu turystów. Florencja, jak piękna kobieta, kusi swoimi sekretami, owija sobie wokół palca każdego, kto choć raz na nią spojrzy.
Michał Anioł powiedział: ,,Italia to ogród Europy, Toskania – ogród Italii, Florencja – kwiat Toskanii”.
Florencji kusi nie tylko panoramą, ale także zabytkami. Podróżując po tym regionie Włoch, koniecznie trzeba zobaczyć: katedrę Santa Maria del Fiore, Duomo, liczącą 85 m dzwonnicę Giotta di Bondone, której budowę rozpoczął Giotto w 1334 roku, następnie kontynuował Andrea Pisano. Kościół Santa Maria Novella, Palazzo Vecchio to – tak samo jak przed wiekami – siedziba władz miasta, Palazzo Uffizi, obecna siedziba Gallerii degli Uffizi – ,,jednego z najsłynniejszych i najważniejszych muzeów świata. W Palazzo Pitti mieści się Galleria Palatina. Znajdują się tutaj renesansowe i barokowe obrazy takich malarzy jak Rafael, Tycjan, Tintoretta i Rubens. Nad Galerią Palatina znajduje się Galleria d’Arte Moderna (Galeria Sztuki Nowożytnej)”.
Un viaggio di successo!
Autorem zdjęć jest Sebastian Basto Żebrowski; https://fotowypad.wordpress.com/2018/06/17/jestesmy-glodni/
Źródła powstania tekstu:
Włochy. Cuda świata, 100 kultowych rzeczy, zjawisk i miejsc, str. 34.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Palazzo_Pubblico
https://pl.wikipedia.org/wiki/Pienza
https://pl.wikipedia.org/wiki/Florencja